Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Zbulohet virusi i ngjashëm me Covid-19, shkencëtarët ngrenë alarmin: Gjendet te lakuriqët e natës

Zbulohet virusi i ngjashëm me Covid-19, shkencëtarët ngrenë

Një virus i ri me ngjashmëri me koronavirus është identifikuar te lakuriqët e natës me potencial për të kërcyer te njerëzit dhe bagëtitë, sipas një studimi të ri.

 

Shkencëtarët kinezë dhe australianë morën mostra nga 149 lakuriqë nate në të gjithë provincën Yunnan në Kinë, në kufi me Laosin dhe Mianmarin dhe identifikuan pesë viruse të cilët kanë “gjasa të jenë patogjene për njerëzit ose bagëtitë”.

Njëri prej viruseve të zbuluara, i njohur si BtSY2, është i lidhur ngushtë me SARS-CoV-2 i cili shkakton Covid-19 dhe sipas shkencëtarëve është “në rrezik të veçantë për t’u shfaqur në popullatën e gjerë”.


Eddie Holmes, një biolog dhe virolog në Universitetin e Sidneit dhe bashkëautor i raportit tha se kjo do të thotë se viruset e ngjashme me Sars-Cov-2 janë ende duke qarkulluar në lakuriqët e natës kinezë dhe vazhdojnë të paraqesin një rrezik madhor.

BtSY2 gjithashtu ka një pjesë kyçe të proteinës ‘spike’ që përdoret për t’u ngjitur në qelizat e qelizave njerëzore, e ngjashme me Covid, gjë që sugjeron se virusi mund të infektojë njerëzit.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore