Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Vrasja e Kreut të Agjencisë Bërthamore, Irani drejton gishtin nga Izraeli: Sulm terrorist frikacakësh

Vrasja e Kreut të Agjencisë Bërthamore, Irani drejton gishtin nga

Ministri i Jashtëm iranian, Javad Zarif, ka akuzuar Izraelin si përgjegjës për vrasjen e shkencëtarit të kreut të Agjencisë Bërthamore të Iranit.

"Terroristët vranë një shkencëtar të shquar iranian sot. Ky sulm frikacak - me indikacione serioze të rolit izraelit - tregon se sa të dëshpëruar janë autorët.

Irani i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar - dhe veçanërisht BE - që t'i japin fund standardeve të tyre të dyfishta të turpshme dhe të dënojnë këtë akt të terrorit shtetëror," shkruan ai në Twitter. 

Televizioni shtetëror iranian të Premten njoftoi se shkencëtari më i mirë bërthamor i vendit, Mohsen Fakhrizadeh është vrarë. Izraeli kishte pretenduar se Mohsen Fakhrizadeh drejtoi një program ushtarak bërthamor në fillimin e viteve 2000.

Fars Agency e Iranit bëri të ditur se makina e Fakhrizadeh u shënjestrua nga një shpërthim dhe zjarr automatik në Absav Damavand 40 kilometra në Lindjen e Teheranit.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore