Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Votojnë 17 republikanët, Senati amerikan pro avancimit të nismës së Biden për paketën 3 trilionë USD

Votojnë 17 republikanët, Senati amerikan pro avancimit të

Senati amerikan votoi për të avancuar një paketë infrastrukturore historike prej trilion dollarësh të mërkurën vonë, një përparim pas javëve të negociatave shpesh të hidhura mbi një projektligj që Presidenti Joe Biden tha se mund të "transformojë Amerikën".

Marrëveshja, nëse miratohet nga Kongresi dhe nënshkruhet në ligj, do të pompojë nivele historike të financimit federal në rregullimin e rrugëve, urave dhe rrugëve të SHBA, duke siguruar internet me brez të gjerë për të gjithë amerikanët dhe zgjerimin e programeve të energjisë së pastër.

Masa dypartiake kaloi 67-32, me 17 republikanë që iu bashkuan të 50 demokratëve për të filluar zyrtarisht debatin mbi projektligjin.

Plani, pjesë e agjendës së brendshme të Biden, përfshin rreth 550 miliard dollarë në shpenzime të reja. Ajo u bashkua pavarësisht një kolapsi të afërt të bisedimeve të paqëndrueshme, të cilat Biden dhe demokratët e tij donin ta shihnin të përfunduar para se Kongresi të merrnin sezonin e pushimeve tw gushtit.

Teksti i legjislacionit ende nuk është shkruar, por për shkak se vetë projektligji është vetëm një predhë, Senati mund ta avancojë atë përpara se të votojë për tekstin përfundimtar.

Ky skenar bëri që republikanët të pengoheshin në fillimin e debatit javën e kaluar, dhe disa ende paralajmërojnë se mund të fundosë planin.

"Derisa të shkruhet ky projekt-ligj, dhe ne kemi një shans për ta rishikuar atë, duke përfshirë të gjitha detajet, kostot, pagat e parave ... Unë nuk do ta mbështes atë," tha senatori John Cornyn në fjalën e Senatit.

"Dhe unë imagjinoj që shumica e kolegëve të mi republikanë do të ndihen në të njëjtën mënyrë."

Marrëveshja do të krijojë miliona vende të mira pune dhe do ta bëjë ekonominë amerikane më të fortë, të qëndrueshme, elastike dhe të drejtë, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Biden e quajti atë "investimi më domethënës afatgjatë në infrastrukturën dhe konkurrueshmërinë tonë në gati një shekull". "Kjo marrëveshje i sinjalizon botës se demokracia jonë mund të funksionojë, të japë dhe të bëjë gjëra të mëdha," tha ai, duke shtuar se plani kishte potencialin për të "transformuar Amerikën dhe për të na çuar në të ardhmen".

Marrëveshja do të bëjë investimet më të mëdha ndonjëherë federale në transportin publik dhe infrastrukturën e ujit të pijshëm dhe të ujërave të zeza; financimi më i madh i hekurudhës së udhëtarëve që nga krijimi i Amtrak; dhe investimi më i madh në ura që nga krijimi i sistemit të autostradave të kombit.

Ndihmon gjithashtu në trajtimin e krizës klimatike duke investuar në projekte të energjisë së pastër siç janë elektrifikimi i autobusëve të shkollave dhe tranzitit, dhe duke formuar një autoritet për të mbikëqyrur krijimin e një rrjeti të pastër të energjisë elektrike.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore