Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Vladimiri i çmendur"/ Putin gati të përdorë bombarduesin më VDEKJEPRURËS të botës kundër Ukrainës

"Vladimiri i çmendur"/ Putin gati të përdorë

Presidenti rus Vladimir Putin nuk tregon shenja të ngadalësimit të pushtimit të tij në Ukrainë pasi një nga bombarduesit më vdekjeprurës në botë iu dorëzua forcave të tij.

Tu-22M3 u prodhua nga kompania e avionëve Tupolev dhe iu dha Forcave Ajrore Ruse për t'u përdorur në Ukrainë.

Fillimisht ishte menduar se avioni nuk do të prodhohej, por plani i prokurimit të vendit u ndryshua gjatë luftës dhe tani ai është dorëzuar, raporton agjencia e lajmeve TASS.

Një zëdhënës tha: "Kompania e Avionëve Tupolev ka dorëzuar bombarduesin më të fundit me raketa Tu-22M3 në aviacionin me rreze të gjatë të Forcave Ajrore Ruse për operim pas riparimeve sipas planit të prokurimit të mbrojtjes.

Tu-22M3 i dorëzuar ishte një model më i vjetër i cili u riparua dhe u modernizua për betejë - dhe 500 prej tyre do të modifikohen në total.

Sipas raportimeve, Tu-22M3 ka një shpejtësi maksimale prej 2.05 Mach dhe mund të mbajë disa raketa hipersonike.

Tani ai ka gjithashtu një sistem të ri navigimi, si dhe njësi për dërgimin e bombave për saktësi më të madhe.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore