Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Vizita historike në Irak/ Papa Françesku flet për takimin me udhëheqësin islamik: Balsam për shpirtin

Vizita historike në Irak/ Papa Françesku flet për takimin me

Papa Françesku është kthyer në Vatikan pas një udhëtimi tre ditor në Irak.

Ai u tha gazetarëve se takimi me ajatollahun e madh shiit, Ali Sistani ishte një “balsam për shpirtin”.

Papa, një ithtar i madh i bisedës së drejtpërdrejtë me përfaqësuesit e Islamit, e përshkroi takimin me Sistanin si “një bisedë private me një njeri të përulur dhe të mençur pranë të cilit ndihej i nderuar”.

“Ai nuk ngrihet kurrë për të përshëndetur një vizitor, por ai u ngrit dy herë për të më përshëndetur mua”, u tha Papa gazetarëve në aeroplan gjatë kthimit për në Romë, raporton NYTimes.

“Unë besoj se ky është një mesazh universal”, shtoi Papa, i cili dy vjet më parë nënshkroi një dokument mbi vëllazërinë e njerëzve me hoxhën e madh suni të Universitetit Al-Azhar të Egjiptit, me të cilin bisedoi fshehurazi për gjashtë muaj.

Ai nuk e përsëriti këtë me Ajatollah Sistanin e madh, udhëheqësi më i lartë i Shiitëve, dega e dytë e Islamit që është shumicë në Irak.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore