Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

VIDEOJA e pazakontë/ Presidenti i infektuar me COVID dekreton kryeministrin përmes një ‘kutie xhami’  në Çeki

VIDEOJA e pazakontë/ Presidenti i infektuar me COVID dekreton kryeministrin

Udhëheqësi i opozitës së qendrës së djathtë çeke Petr Fiala është emëruar si kryeministri i ri i vendit të dielën, pasi zgjedhjet legjislative të tetorit rrëzuan miliarderin Andrej Babis.

Presidenti Milos Zeman i cili është në një karrige me rrota dhe vuan nga COVID-19, drejtoi ceremoninë e pazakontë nga rezidenca e tij në Pragë, e mbrojtur nga një pengesë plastike.

“Jam i bindur se së shpejti do të kemi një qeveri të fortë dhe të qëndrueshme”, tha Fiala në ceremoninë e transmetuar drejtpërdrejt në televizion.

Partia e Fialës u bashkua me një koalicion liberal të qendrës së majtë të përbërë nga Partia Pirate dhe STAN - një grup kryebashkiakësh dhe kandidatësh të pavarur - i cili doli në vendin e tretë në zgjedhje me 15.6% të votave.

Partneriteti i ri do të mbajë 108 vende në dhomën e ulët të Parlamentit prej 200 vendesh, duke e zhvendosur populistin Babis dhe lëvizjen e tij qendrore ANO (PO) në opozitë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore