Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

VIDEO/ “Fytyra e lumtur”- Krateri i çuditshëm në Mars, që po rritet gjithnjë e më shumë

VIDEO/ “Fytyra e lumtur”- Krateri i çuditshëm në

Krateri i njohur si “fytyra e lumtur” afër polit jugor të Planetit të Kuq është rritur dukshëm gjatë dekadës së fundit.

Mars Reconnaissance Orbiter i NASA-s regjistroi për herë të parë pamjen e zhurmshme në 2011, duke përdorur kamerën e tij të fuqishme me rezolucion të lartë.

Studiuesit krahasuan një imazh të kraterit nga tetori 2011 me një nga 13 dhjetori 2020 dhe raportuan se 'goja' është bërë më e madhe.

“Buzëqeshja” në rritje shkaktohet në të vërtetë nga erozioni termik, pasi dioksidi i karbonit avullon dhe ekspozon më shumë tokë.

'Hunda' në fytyrë është rritur gjithashtu.

“Matja e këtyre ndryshimeve gjatë gjithë vitit Marsian ndihmon shkencëtarët të kuptojnë depozitimin vjetor dhe heqjen e ngricave polare. Dhe monitorimi i këtyre vendeve për periudha të gjata na ndihmon të kuptojmë trendet afatgjata të klimës në Planetin e Kuq”, thanë shkencëtarët.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore