Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Vendi i tij ka 170 mijë të vdekur nga COVID, presidenti thotë se nuk do vaksinohet: Është e drejta ime!

Vendi i tij ka 170 mijë të vdekur nga COVID, presidenti thotë se

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka deklaruar se ai nuk do ta marrë vaksinën kundër Covid-19, edhe pasi ajo të marrë miratimin nga qeveria e tij.

Në një video të shpërndarë në rrjetet sociale, Bolsonaro tha: 'Unë po ju them, nuk do ta marr (vaksinën). Është e drejta ime. '

Brazili ka regjistruar më shumë se 170,000 vdekje nga koronavirusi, duke u bërë shteti i dytë më i goditur në botë nga pandemia.

Bolsonaro është përballuar me kritika të vazhdueshme për trajtimin e pandemisë, lidhur me kundërshtimin e masave bllokuese dhe promovimin e ilaçit "hidroksiklorokinë", pavarësisht studimeve që tregojnë se është joefektiv kundër Covid-19, raporton SHQIP.

Në fillim të korrikut ai u infektua edhe vetë nga COVID dhe më shumë se gjysma e kabinetit të tij kanë rezultuar pozitivë për virusin në muajt e fundit. Gjithsesi, presidenti thotë se nuk do e bëjë vaksinën.

'Sapo ndonjë kurë të miratohet nga autoritetet rregullatore shëndetësore të Brazilit, qeveria do të organizojë menjëherë blerjen dhe shpërndarjen e vaksinës tek ata që e dëshirojnë atë', tha ai në video.

Por ai shtoi se ishte 'i sigurt' se parlamenti i Brazilit nuk do ta bëjë imunizimin të detyrueshëm.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore