Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Urdhri i Putinit për mobilizim/ Djali i zëdhënësit të Kremlinit refuzon të shkojë ushtar, ja reagimi i tij pas thirrjes

Urdhri i Putinit për mobilizim/ Djali i zëdhënësit të

Urdhri i dhënë nga Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm në rusi për luftën ka pasur reagime të shumta.

Ka dhe nga ata që e kanë marrë me shaka, apo që janë frymëzuar për t’i punuar një reng dikujt.

Ky ka qenë dhe rasti me djalin e zëdhënësit të Kremlinit, Dimitri Peskov, të cilit i është bërë një shaka në transmetim të drejtpërdrejtë.

Dmitri Nizovtsev, drejtuesi i kanalit “Politika e Popullit” në YouTube, mbështetës i opozitës që kundërshton Putin, telefonoi djalin e Peskov duke u hequr si një nga rekrutuesit e ushtrisë. Ai dëgjohet teksa i thotë djalit tëzyrtarit se i është dëerguar një kërkesë paraqitjeje për të kryer vizitat mjekësore dhe më pas, për t’iu bashkuar ushtrisë ruse në front.

Por 32-vjeçari la të kuptohej se do të refuzonte të regjistrohej, e në këtë mënyrë të kundërshtonte urdhrin e Putinit, duke thënë “sigurisht që nuk do të vij nesër në orën 10:00”.

“Duhet ta kuptoni, nëse e dini se unë jam zoti Peskov, sa e gabuar është që unë të jem atje”, shtoi ai, me një ton zëri që tregonte shqetësim.

“Nuk e kam problem të mbroj atdheun tim – por më duhet të kuptoj përshtatshmërinë e paraqitjes sime atje, e kam fjalën për disa nuanca politike”, ka thënë djali i Peskov.

Babai i tij, Dmitry Peskov u tha gazetarëve se ishte “i vetëdijshëm për këtë reng”, por që transkripti i plotë i telefonatës nuk ishte publikuar. Moska ka thënë se “mobilizimi i pjesshëm” do të përfshijë vetëm 300,000 rezervistë që kanë “përvojë ushtarake”, por disa qytetarë po ikin nga vendi pas fjalimit të Putinit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore