Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Urdhër-arresti ndaj Putinit/ Rusia bën lëvizjen E PAPRITUR, çfarë pritet të ndodhë?!

Urdhër-arresti ndaj Putinit/ Rusia bën lëvizjen E PAPRITUR,

Moska ka hapur një çështje penale ndaj Gjykatës Ndërkombëtare Penale për urdhër-arrestin ndaj presidentit rus, Vladimir Putin.

Komiteti hetimori i Rusisë, nëpërmjet një postimi në Telegram ka shkruar se ka hapur një çështje penale kundër prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), Karim Ahmad Khan, si dhe për gjyqtarët Tomnoko Akane, Rosario Salvatore Aitala dhe Sergio Gerando Uhlde Godinez.

Më 22 shkurt, Khan dërgoi një peticion në Dhomën e Procedurës Paraprake të ICC-së për të marrë urdhra për arrestimin  e Putinit dhe komisioneres ruse për të drejtat e fëmijëve, Maria Lvova-Belova.

Mediat ruse shkruajnë se “komiteti hetimor i Rusisë i ka përshkruar ndjekjet penale të ICC-së si të paligjshme, pasi nuk ka arsye për përgjegjësi penale.”

Të tre gjyqtarët e ICC-së akuzohen për ‘sulm ndaj një përfaqësuesi të shtetit të huaj si dhe tentativë për një burgim të paligjshëm të qëllimshëm’.

Rusia e ka shpërfillur urdhrin e ICC-së, duke e quajtur si shenjë e kolapsit të së drejtës ndërkombëtare.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore