Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Ulet indeksi i përhapjes së COVID-19 në Angli

Ulet indeksi i përhapjes së COVID-19 në Angli

Organet e pavarura të kontrollit shëndetësor britanik kanë ulur për herë të parë sot indeksin e përhapjes së COVID-19 në Angli, pas rritjeve në dy muajt e fundit për shkak të variantit Delta.

Shifra tani vlerësohet në 1,1-1,4 kundrejt 1,2-1,4 e raportuar javën e kaluar.

Infeksionet e nxitura nga mutacioni Delta i COVID-19 në BM, që arritën kulme me mbi 50 000 raste në ditë për disa javë rradhazi, rifilluan rënien e tyre javën e kaluar, pavarësisht heqjes së përgjithshme të kufizimeve më 19 korrik, edhe pse jo pa disa ngritje të tjera në dy ditët e fundit, me deri në rreth 31 000 raste.

Sidoqoftë, një prag shumë më i ulët, deri më tani, në krahasim me parashikimet për rritje deri në 100 000 dhe 200 000 raste të reja në ditë, gjatë verës

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore