Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Çudia e radhës! Dënohet me burg përjetë 2-vjeçari në Korenë e Veriut, ja “krimi” për të cilin akuzohet

Çudia e radhës! Dënohet me burg përjetë

Një dy vjeçar në Korenë e Veriut është dënuar me burgim të përjetshëm pasi prindërve të vogëlushit iu gjet një Bibël.

E gjithë familja e djalit të paidentifikuar u burgos gjithashtu nën regjimin e diktatorit Kim Jong-un, sipas një Raporti të ri Ndërkombëtar për Lirinë Fetare nga Departamenti i Shtetit i SHBA.

Dhe kjo nuk është hera e parë që qytetarë fetarë persekutohen në vend – një grua e krishterë dhe nipi i saj u ekzekutuan me pushkatim për besimet e tyre në vitin 2011.

Të tjerë i janë nënshtruar torturës së pëllumbave, e cila përfshin lidhjen e duarve pas shpine dhe këmbët e lidhura së bashku përpara se të varen nga tavani për ditë të tëra.

Të tjerët u torturuan me metoda të tjera, duke përfshirë privimin e gjumit, me një grua në izolim që u çua në vetëvrasje në vitin 2020 pasi rojet e burgut refuzuan ta linin të flinte.

Madje edhe një anëtar i partisë në pushtet nuk ishte i sigurt pasi u zbulua se ata zotëronin një Bibël dhe u ekzekutuan para një auditori prej 3,000 personash.

Kushtetuta e Koresë së Veriut pretendon se garanton lirinë fetare për qytetarët e saj dhe vendi ka disa kisha në Phenian, kryeqytetin e vendit, të cilat sipas saj janë provë e pranimit të besimit të krishterë. Megjithatë, raporti i ri i kritikoi kishat si "shfaqje për të huajt".

Madje, një dezertor raportoi se njerëzit mund të arrestoheshin për shkak të qëndrimit të gjatë jashtë vendeve të adhurimit ose për dëgjimin e muzikës që vinte nga brenda - apo edhe duke i kaluar shumë herë me makinë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore