Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

U shtir se kishte kancer dhe mblodhi 37 mijë $ me foto të të sëmurëve, 19 vjeçarja përfundon në burg

U shtir se kishte kancer dhe mblodhi 37 mijë $ me foto të të

Një grua nga Iowa u akuzua pasi dyshohet se mashtroi duke marrë 37,000 dollarë nga donatorët duke gënjyer se kishte kancer dhe një tumor në madhësinë e një topi  në shpinë.

Madison Marie Russo, 19 vjeç, u arrestua më 23 janar pasi mjekët raportuan se ajo po falsifikonte një diagnozë të kancerit të fazës 2 duke vënë në dukje parregullsitë e kordoneve dhe tubave në videot e saj 'kimio' në TikTok.

Russo pretendoi se ajo kishte kancer pankreatik dhe leuçemi limfoblastike akute - së bashku me një tumor 'me madhësi të një topi' në pjesën e poshtme të shpinës.

Policia mori të dhëna mjekësore nga qendrat ku ajo ishte një paciente, dhe që të gjitha zbuluan se ajo nuk ishte trajtuar kurrë për kancer ose tumore. Autoritetet zbuluan gjithashtu se Russo po vidhte foto nga mediat sociale të pacientëve me kancer dhe po i përdorte ato si të sajat.

Ajo dërgoi pjesën e parë të parave të saj për 10,000 dollarë në të njëjtën ditë kur u arrestua.

Policia mori një urdhër kontrolli për apartamentin e Rusos në Bettendorf, ku gjeti një qese letre kafe me furnizime mjekësore, një shtyllë IV me një pompë të mbushur me top pambuku, kuti me veshje transparente, paruke dhe një recetë për të përziera të bëra për të afërmin e saj, sipas KWQC. 

Autoritetet zbuluan se Russo pranoi para nga 439 donatorë, përfshirë nga fondacionet e kancerit dhe rrethet shkollore. Një llogari e GoFundMe tregoi se 37,303 dollarë të tjerë u mblodhën deri më 19 janar.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore