Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

U shpall fajtor për mashtrim të FBI-së, Trump fal Michael Flynn

U shpall fajtor për mashtrim të FBI-së, Trump fal Michael Flynn

Presidenti në largim i SHBA-së, Donald Trump, ka falur Michael Flynn, ish-këshilltar i sigurimit kombëtar, i cili pranoi në dhjetor të vitit 2017 se gënjeu FBI-në rreth kontakteve të tij me autoritetet ruse.

Kjo falje është vetëm një në një seri të atyre që republikani planifikon të bëjë para se të largohet nga presidenca e SHBA-së. Flynn gënjeu FBI-në tre vjet më parë se kishte kontakte me Sergei Kislyakin, ambasadori i atëhershëm rus në Shtetet e Bashkuara.

Flynn fillimisht bashkëpunoi me prokurorët dhe dy herë u deklarua fajtor para një gjykatësi, por më vonë ndryshoi drejtim dhe punësoi avokatin e diskutueshëm mbrojtës, Sidney Powell, e cila mbajti një qëndrim arrogant dhe i bëri thirrje gjykatës të pushojë çështjen kundër Flynnit, duke akuzuar prokurorët.

Trump e pushoi nga detyra Flynnin vetëm 22 ditë pasi erdhi në pushtet. Sidoqoftë, ai gjithmonë ka pohuar se hetimi ishte një “gjueti shtrigash” politike dhe se Flynn, një ish gjeneral dhe shef i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes, ishte një “njeri i mirë”.

Në një lëvizje shumë të pazakontë, Departamenti i Drejtësisë hodhi poshtë çështjen kundër Flynnit në muajin maj të këtij viti, duke thënë se gënjeshtrat e pretenduara për FBI-në nuk ishin të rëndësishme.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore