Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

U premtuan një jetë më të mirë, çifti britanik mbanin “skllevër” në shtëpinë e tyre/ Si e zbuloi policia "portën e ferrit"

U premtuan një jetë më të mirë, çifti britanik

Një çift britanik është dënuar me 25 vite burg pasi akuzohen për mbajtjen e skllevërve modernë në mjerim në një shtëpi në Bristol të quajtur si “porta e ferrit”.

Maros Tancos dhe Joanna Gomulska trafikuan të paktën 29 njerëz në Britani, disa prej të cilëve ishin rritur në jetimore në Sllovaki, pasi u premtuan atyre një jetë më të mirë.

Në realitet, ata mbaheshin si “të burgosur” në pronë dhe përballeshin me rrahje dhe kërcënime me vdekje.

Viktimat u detyruan të punonin falas në biznesin e lavazhit të Tancos në Bristol përpara se të shkonin në punë të tjera gjatë natës. Ndërkohë që çifti i shpenzonte pagat e tyre në makina dhe lojëra të fatit.

Një prej tyre u detyrua të punonte në lavazh me krah të thyer, ndërsa një tjetër u largua pasi mbeti shtatzënë dhe lindi një fëmijë të kequshqyer.

Prokurorët thanë se rasti zgjati gati një dekadë. Tancos, 45, dhe 46-vjeçarja Gomulska u dënuan në Gjykatën e Kurorës së Bristol të mërkurën pasi u dënuan për vepra penale të skllavërisë moderne në prill pas një gjyqi tre mujor. Tancos u burgos për 16 vjet dhe Gomulska u dënua me nëntë vjet burg.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore