Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Turqia ndez luftën: Nëse do, e ndihmojmë Azerbajxhanin me ushtri

Turqia ndez luftën: Nëse do, e ndihmojmë Azerbajxhanin me ushtri

Nënpresidenti turk Fuat Oktay dërgoi një mesazh se Ankaraja nuk do të hezitojë të dërgojë trupa dhe të sigurojë mbështetje ushtarake në Azerbajxhan nëse kërkohet, duke vërejtur, megjithatë, se nuk kishte një kërkesë të tillë për momentin.

Duke folur për CNN Turk, Oktay nisi gjithashtu një sulm ndaj Grupit të Minskut të OSBE-së, i cili u krijua në 1992 për të ndërmjetësuar në krizën e Kaukazit, që përfshinë Francën, Rusinë dhe SHBA, duke theksuar se ata nuk kërkojnë një zgjidhje dhe ndihmojnë Armeninë si politikisht ashtu edhe ushtarakisht.

Më herët, kryeministri Armen Nicole Pasinian tha se asnjë “zgjidhje diplomatike” nuk ishte e vlefshme në konfliktin me Azerbajxhanin për Nago-Karabakun, duke u kërkuar bashkatdhetarëve të tij të dilnin vullnetarë në front

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore