Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Trondit eksperti i eksplozivëve që shembi urën e Xhenoas: Në Bejrut nuk besoj se shpërtheu nitrati i amonit, por...

Trondit eksperti i eksplozivëve që shembi urën e Xhenoas: Në

Një ekspert italian i eksplozivëve ka deklaruar në portin e Bejrutit ka pasur një depo armatimesh dhe jo nitrat amoni apo fishekzjarrë siç pretendohet.

Danilo Coppe, 56 vjeç, nga Parmesan është një nga ekspertët më të mëdhenj të eksplozivëve në Itali, i cili në: në verën e vitit 2019 dha urdhrin për të shembur atë pjesë që kishte mbetur nga ura Morandi në Xhenova.

Por, çfarë nuk e bind ekspertin që ishte thjesht një shpërthim i nitratit në amonit?

“Le të nisim nga videot që kam parë, pasi nuk kam asnjë informacion tjetër, sepse nuk kam qenë aty.

Por nuk besoj se ishte nitrat amoni. Ndërkohë edhe sasia e madhe 2700, sikur dikush ndërtoi një pishinë olimpike dhe e mbushi me atë substancë.

Magazina në të cilën do të ruhej ishte e gjatë mbi njëqind metra. Nuk është e pamundur që ai të përmbajë ato sasi dhe disa dokumente duket se vërtetojnë se ai material kishte qenë atje për vite me radhë.

Por duhet të ketë qenë një katalizator që nxiti, sepse përndryshe nuk do të kishte shpërthyer i gjithi.

Dhe pastaj nitrati i amonit, kur shpërthen, gjeneron një re të verdhë të pakuptueshme. Në videot e shpërthimit, përveç sferës së bardhë që shihet të zgjerohet, që është kondensimi i ajrit nga deti, mund të shihni qartë një kolonë portokalli që shfaqet si në të kuqe të ndritshme, tipike për pjesëmarrjen e litiumit. Ai në formën e litium-metalit është shtytës për raketa ushtarake. Unë mendoj se atje kishte armatime ”, deklaroi ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore