Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

TMERR në Finlandë! Kafshët mbahen në kushte të mjerueshme, ushqehen me këlyshët e ngordhur (VIDEO)

TMERR në Finlandë! Kafshët mbahen në kushte të

Një grup për të drejtat e kafshëve ka publikuar një video tronditëse të mizorisë së kafshëve brenda fermave finlandeze të gëzofit ku zbulohen dhelpra mbipeshë, të sëmura të bllokuara në kafaze të vegjël dhe këlyshët që ushqehen me vëllezërit e motrat e tyre të ngordhura.

Me afro një milion pallto të prodhuara çdo vit, Finlanda është prodhuesi kryesor në Evropë i gëzofit të certifikuar të dhelprës, i dyti në botë pas Kinës.

Por pamjet e reja nxjerrin në pah polemikat mbi industrinë e gëzofit të vendit nordik, i cili po lufton thirrjet për ta shpallur atë të jashtëligjshme me pamjet që tregojnë dhelprat e dhjamosura dhe të sëmura që jetojnë në kafaze rrjetë.

TMERR në Finlandë! Kafshët mbahen në kushte të

“Kultivimi i leshit duhet të ishte ndaluar në Finlandë deri tani dhe mendoj se është e turpshme që kjo nuk është bërë ende”, tha për AFP deputeti i Aleancës së Majtë, Mai Kivela.

“Ligji i Finlandës për mbrojtjen e kafshëve po mbetet shumë prapa standardeve evropiane. Të gjitha fermat finlandeze të gëzofit janë pak a shumë të njëjta nga trajtimi i kafshëve”, tha aktivisti Kristo Muurimaa.

FIFUR dënoi filmimin e paautorizuar në ferma si “shkelje të paligjshme” dhe i tha AFP se pamjet nuk përfaqësonin realitetin.

TMERR në Finlandë! Kafshët mbahen në kushte tëTMERR në Finlandë! Kafshët mbahen në kushte të

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore