Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Shëndeti

Testohet me sukses ilaçi i ri, sulmon kancerin në mushkëri dhe pankreas

Testohet me sukses ilaçi i ri, sulmon kancerin në mushkëri dhe

Një studim i kombinuar mes Torinos e Nju Jorkut përbën një hap të madh përpara në trajtimin e disa lloje kancerësh të konsideruara vdekjeprurëse.

Një ekip ndërkombëtar, i udhëhequr nga profesori Alberto Bardelli, drejtor i Laboratorit Molekular të Onkologjisë në Irccs Candiolo (Torino), ka dalë në përfundimin se  ilaçi antikancerogjen Amg510 është një frenues i mirë i gjenit KrasG12C.

Ky gen është i pranishëm te njerëzit që vuajnë nga kanceri në mushkëri, ai i zorrës së trashë dhe pankreasit.

Përdorimi i ilaçit, megjithëse është akoma në një fazë eksperimentale, ka treguar rezultate mjaft premtuese.

Falë modeleve in vitro, shkencëtarët kanë vënë re se ky medicament sulmon qelizat e kancerit të mushkërisë, ndërsa për atë të zorrës së trashë, e pengonte rritjen e qelizave kanceroze vetëm për një periudhë të shkurtër kohe.

Duke sulmuar receptorët e faktorit të rritjes epidermale, studiuesit treguan se modelet e kancerit të zorrës së trashë, të trajtuar me frenuesit KRASG12C mund të bllokojnë përhapjen dhe të shkaktojnë vdekjen e qelizave tumorale. Tani pas testeve laboratorike, pritet që të nisë eksperimentimi i këtij ilaci tek njerëzit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore