Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Tensionet arrijnë kulmin: Turqia paralajmëron luftë, nxjerr hartën dhe kërcënon Greqinë me...

Tensionet arrijnë kulmin: Turqia paralajmëron luftë, nxjerr

Turqia duket e vendosur për qëllimet e saj në Egjeun Lindor.  Mediat turke shkruajnë se Turqia ka hapur “Kartën e Lozanës” duke i kërkuar me forcë Greqisë që të demilitarizojë ishujt përballë brigjeve turke.

Fokusi është tek ishujt Chios dhe Kastelorizo. Mediat turke publikuan pamje të gjeneralëve grekë duke vizituar bazën ushtarake në Chios, edhe pse sipas marrëveshjes së Lozanës ky ishull bashkë me të tjerë përballë brigjeve turke duhej të ishte i demilitarizuar.

Madje, media turke shkruan duke iu referuar autoriteteve ushtarake vendase se në tavolinë është edhe opsioni i rrethimit të ishujve për të detyruar Greqinë që t’i demilitarizojë.

Tensionet arrijnë kulmin: Turqia paralajmëron luftë, nxjerr

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore