Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Taksa patriotike"/ Zbulohen shifrat, sa miliarda dollarë do hiqnin nga pasuria e tyre Bezos, Musk e Zuckerberg me rregullin e ri

"Taksa patriotike"/ Zbulohen shifrat, sa miliarda dollarë do

Amerikanët e pasur mund të goditen me fatura miliarda dollarë nën planet që po zhvillohen për një taksë pasurie nga Republikani Demokrat Tom Suozzi.

Kjo deklaratë që doli të hënën, do të shihte themeluesin e Amazon Jeff Bezos të përballej me pagimin e gati dhjetë miliardë dollarëve për pasurinë e tij të madhe .

Suozzi, i cili është anëtar i Komitetit të Departamentit të "Mjeteve dhe Mënyrave", po harton atë që ai e quajti një "taksë patriotike".

Do të vendoste një taksë të vetme prej 2.5% mbi pasurinë mbi 50 milion dollarë dhe një shtesë prej 5% mbi 100 milion dollarë.

Me atë ritëm, Bezos, personi më i pasur i vendit, do të përballej me një pagesë prej gati dhjetë miliardë dollarësh për pasurinë e tij prej rreth 195 miliardë dollarësh.

Kjo do ta detyronte atë të shiste një pjesë të aksioneve të tij në Amazon ose investime të tjera në mënyrë që të gjeneronte paratë e nevojshme, megjithëse propozimi do t'i lejonte atij pesë vjet për të paguar faturën.

Propozimi vjen në mes të presionit në rritje për të zhvilluar mënyra të reja për të siguruar që miliarderët të paguajnë pjesën e tyre të biletave.

1. Jeff Bezos, Amazon (pasuria totale $194.8 miliardë) - do paguante $9.74 miliardë

2. Elon Musk, Tesla (pasuria totale $153.7 miliardë) - do paguante $7.69 miliardë

3. Bill Gates, Microsoft (pasuria totale $126.8 miliardë) - do paguante $6.34 miliardë

4. Mark Zuckerberg, Facebook (pasuria totale $122.9 miliardë) - $6.15 miliardë

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore