Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Studiuesit gjermanë zbulojnë pamjen, ja si duket koronavirusi

Studiuesit gjermanë zbulojnë pamjen, ja si duket koronavirusi

Koronavirusi është i dukshëm edhe në mikroskopët më të mirë. Për t’i dhënë një fytyrë armikut, studiuesit përdorin modele. Një nga ndoshta më të saktat që krijoi është në Universitetin e Würzburg, shkruan n-tv.de.

Covid, i cili ka prekur popullsinë e tokës për më shumë se gjysmë viti, është i padukshëm për syrin e njeriut. Diametri i tij korrespondon me afërsisht një të mijën e flokëve të njeriut. Studiuesit madje mund të përdorin mikroskop elektronik për të krijuar vetëm imazhe të paqarta.

Prandaj, koronavirusi përcaktohet duke përdorur grafika dhe ilustrime. Ilustrimi i agjencisë amerikane për mbrojtje kundër epidemisë CDC, paraqet një virus gri me gjemba të kuq të ndezur në guaskë, por në realitet është ndryshe.

Një ekip i udhëhequr nga Andrea Thorn nga Universiteti i Würzburg hetoi strukturat e virusit SARS-CoV-2 dhe i përdori ato për të përpiluar një model të patogjenit më afër formës së tij të vërtetë.

“Ajo që është më e habitshme nga këndvështrimi im është se virusi nuk është simetrik dhe i rrumbullakët, por pak i adaptueshëm”, tha Thorn për n-tv.de për rezultatin, të cilin studiuesit e publikuan në një ueb faqe speciale.

Thorn fillimisht supozoi se SARS-CoV-2 ishte i rrumbullakët, siç është rasti me shumë viruse të tjera, por doli që sipërfaqja e saj ishte e parregullt dhe se vazhdimisht ndryshon “si një flluskë sapuni”.

Anëtarët e ekipit hulumtues me shaka e quajtën atë një “patate”. Ata gjithashtu zbuluan se madhësia e virusit mund të ndryshojë, kështu që patogjenët individualë ndonjëherë janë më të vegjël, ndonjëherë më të mëdhenj. /Kosovapress

Studiuesit gjermanë zbulojnë pamjen, ja si duket koronavirusi

Studiuesit gjermanë zbulojnë pamjen, ja si duket koronavirusi

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore