Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Studimi shokues: gati gjysma e stafit mjekësor britanik pati Covid në kulmin e pandemisë!

Studimi shokues: gati gjysma e stafit mjekësor britanik pati Covid në

Gati gjysma e punonjësve të sistemit shëndetësor britanik NHS u infektuan me Covid gjatë kulmit të epidemisë, pretendojnë shkencëtarë të rëndësishëm në vend.

Sir Paul Nurse, drejtori i Institutit Francis Crick, u tha deputetëve britanikë se  "deri në 45 përqind" të punonjësve të kujdesit shëndetësor u infektuan në muajin prill. Por mungesa e testimeve sipas tij, bëri që shumë prej rasteve të mos zbuloheshin pasi një pjesë e mirë ishin asimptomatikë.

Nurse po fliste përpara Komitetit të Shëndetit dhe Kujdesit Social, i cili ishte mbledhur për të dëgjuar dëshmitë si pjesë e një hetimi administrative mbi shpërthimin e koronavirusit.

Sir Nurse tha: "Kolegët e mi e kontaktuan qeverinë në muajin mars, e i dërguan një letër ministrit Matt Hancock në prill, duke theksuar dy gjëra kryesore.Rëndësinë e testimit të rregullt, sistematik të të gjithë punonjësve të kujdesit shëndetësor, duke përfshirë jo vetëm mjekët dhe infermierët e vijës së parë, por edhe stafin mbështetës, drejtuesit e ambulancave, ofruesit e tjerë të kujdesit shëndetësor, infermierët e komunitetit etj.

Të gjithë duheshin testuar. Në kulmin e pandemisë, hulumtimi që ne vetë realizuam tregoi se deri në 45 përqind të punonjësve të kujdesit shëndetësor, ishin të infektuar”, u shpreh ai.

©?Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore