Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Studimi, maskat që ju mbrojnë më mirë nga Covid

Studimi, maskat që ju mbrojnë më mirë nga Covid

Maskat e copës janë më mirë se asgjë në mbrojtjen ndaj infeksioneve, por nuk mund të krahasohen me maskat mjekësore.

Rezultati erdhi nga një studim i medias “The Journal”, që zhvilloi në Vietnam krahasimin e parë klinik mes dy produkteve. Ekspertët theksojnë se maskat e copës nuk duhet të përdoren nga profesionistët e shëndetësisë.

Studimi është zhvilluar përpara shfaqjes së koronavirusit dhe u fokusua tek mjekët e ekspozuar ndaj infeksioneve si gripi. Maska speciale si ato të gradës N-95 shfaqën mbrojtje më të mirë, sipas studimit.

Megjithatë edhe disa maska cope provuan të jenë më mirë se disa të tjera. Për këtë ndikonin një sërë faktorësh si numri i shtresave, lloji I copës dhe rezistenca ndaj ujit.

Mesazhi kryesor i studimit ishte se maskat e copës duhet të përdoren si burim i fundit kur ato mjekësore nuk janë të disponueshme.

A2cnn

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore