Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Sot 60 vite më parë/ Yuri Gagarin shkruajti historinë, njeriu i parë në hapësirë (Pamjet e pazbuluara)

Sot 60 vite më parë/ Yuri Gagarin shkruajti historinë, njeriu i

Kanë kaluar 60 vjet që kur piloti dhe kozmonauti rus Yuri Gagarin u bë njeriu i parë që la sipërfaqen e planetit Tokë dhe udhëtoi në hapësirë.

Për të shënuar rastin, njerëzit, agjencitë hapësinore dhe qeveritë në të gjithë botën po festojnë Ditën Ndërkombëtare të Fluturimit Hapësinor Njerëzor për nder të tij.

Më 12 Prill 1961, Gagarin 27-vjeçar u ngjit në kapsulën e tij Vostok 1, i gatshëm për fluturimin 108 minutësh, duke thirrur 'Poyekhali!' - 'Jemi lart!' - ndërsa raketat u nisën.

Gagarin u nis nga Cosmodrome Baikonur ku fluturimet Roscosmos Soyuz drejt Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) nisen edhe sot e kësaj dite.

Astronauti francez Thomas Pesquet i thuri homazhe Gagarinit, duke thënë se ai është një shembull për të gjithë astronautët dhe kozmonautët që kanë ndjekur hapat e tij.

Që nga fluturimi i Gagarin, qindra njerëz kanë fluturuar në hapësirë, me shumicën që udhëton në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës - vetëm 24 kanë shkuar përtej orbitës së ulët të Tokës.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore