Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Situata kritike me COVID/ Ky vend merr masën drastike: Kush nuk vendos maskën do të burgoset

Situata kritike me COVID/ Ky vend merr masën drastike: Kush nuk vendos

Njerëzit të cilët refuzojnë të mbajnë një maskë mbrojtëse, në shkelje të kufizimeve të koronavirusit, do të burgosen deri në dy vjet në Etiopi.

Njoftimi vjen mes shqetësimit se qytetarët po bëhen neglizhentë në lidhej me rregullat, pasi vendi hoqi gjendjen e jashtëzakonshme.

Kufizimet në vend ndalojnë shtrëngimin e duarve, mos mbajtjen e maskës në një vend publik dhe uljen e më shumë se tre personave në një tavolinë.

Ligji i ri lejon gjoba dhe burgim deri në dy vjet për këdo që shkel kufizimet.

"Tani duket sikur COVID nuk është më atje, publiku nuk po kujdeset. Kjo do të shkaktojë një rritje të mundshme të përhapjes së sëmundjes dhe mund të jetë një kërcënim për kombin ", tha Ministri i Shëndetësisë Lia Tadesse.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore