Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shtohen tensionet Turqi-Greqi/ Athina: 26 avionë spiunë shkelën hapësirën ajrore...

Shtohen tensionet Turqi-Greqi/ Athina: 26 avionë spiunë shkelën

Tensionet mes Turqisë dhe Greqisë vijojnë të rriten, teksa së fundmi ka pretendime nga shteti helen se një sërë avionësh spiunë kanë shkelur hapësirën ajrore greke.

Protothema  raporton se sot ka pasur 26 shkelje të FIR të Athinës dhe katër shkelje nga dy avionë spiun CN-235, një UAV dhe dy F-16. Dy F-16 fluturuan në një formacion dhe shkelën një herë hapësirën ajrore greke, ndërsa avioni zbulues CN-235 shkeli FIR-in grek 25 herë.

Shkeljet kanë ndodhur në Egjeun verilindor, qendror dhe jugor, ndërsa sipas Forcave Ajrore Greke, avionët turq janë identifikuar dhe kapur në përputhje me rregullat ndërkombëtare, sipas praktikës standarde.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore