Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shtohen bebet e shtruar në spitale në Angli, por ka një lajm të mirë

Shtohen bebet e shtruar në spitale në Angli, por ka një lajm

Autoritetet britanike kanë përditësuar manualet e shtrimeve në spitale, duke sugjeruar që foshnjet e prekura me Covid të shtrohen menjëherë si masë paraprake mbrojtje për ta.

Mjekët britanikë thonë se nga një studim në 50 foshnja rezultatet janë inkurajuese, pasi asnjëri prej tyre nuk zhvilloi simptoma të rënda të sëmundjes.

Në mbarë Europën po shtohen urgjencat pediatrike për shkak të Omicron, që ndryshe nga Delta prek në masë edhe fëmijët e bebet. Ekspertët vënë re një rritje të lartë të infektimeve të fëmijët nën 5 vjeç, që janë të pavaksinuar.

Në këtë valë, ekspertët thonë se ka një shans më të madh që fëmijët të infektohen me Covid. Rreth 4.3 milionë, ose një në çdo 15 njerëz, mendohet se janë të infektuar me Covid për momentin vetëm në Britaninë e Madhe. Personat e moshës 20 deri në 29 vjeç kanë normat më të larta dhe mbi 80-at më të ulëtat.

Ashtu si më herët gjatë pandemisë, shumica e fëmijëve dhe foshnjave që infektohen me Covid nuk shfaqin simtpoma.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore