Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shplarësi i gojës mund të ulë rrezikun e Covid-19? Nis studimi në Britani! 

Shplarësi i gojës mund të ulë rrezikun e Covid-19? Nis

Kërkuesit në Britani do të testojnë nëse shplarësi i gojës, Dentyl mund të ndihmojë të frenimin e përhapjes së Covid 19 mes pretendimeve se ai mund ta luftojë virusin. Dentyl është i vetmi shpëlarës i gojës që po testohet për këtë qëllim në Angli.

Pjesë e hulumtimit do të bëhen pacientë të spitalit të Cardiffit. Sars-CoV-2 është një virus i mbështjellë me një membranë yndyrore dhe studimet tregojnë se agjentët e gjetur tek shpëlarës të tillë, siç janë sasitë e vogla të etanolit, mund ta çajnë membranën e koronavirusit.

Për shembull shplarës goje që kanë në përmbajtje jod, janë provuar efikasë kundër Sars (1) dhe Mersit. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore