Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shpërthimi në Bejrut, qeveria urdhëron arrestimin e zyrtarëve të portit

Shpërthimi në Bejrut, qeveria urdhëron arrestimin e

Autoritetet në Liban kanë nisur hetimet për shpërthimin e fuqishëm, ndërsa ditën e sotme qeveria ka urdhëruar që të vihen në ‘arrest shtëpie’ disa zyrtarë të portit.

Arsyeja e shpërthimit nuk dihen ende, ndërkohë dyshohet se ngjarja e rëndë lidhet me afro 2.750 tonë të nitratit të amonit të konfiskuar, i cili po mbahej në depon e portit për gjashtë vjet. Shpërthimi shkundi kryeqytetin e Libanit, duke vrarë së paku 135 persona dhe duke lënduar rreth 5,000 tjerë.

Për fat të keq numri i viktimave pritet të rritet, teksa vijojnë kërkimet nën rrënoja për të mbijetuar.

Më shumë se 300,000 persona humbën shtëpitë, ndërsa kryetari i Bejrutit ka thënë se humbjet nga shpërthimi vlerësohen të jenë në mes 10 deri 15 miliardë dollarë.

Qeveria e Libanit ka shpallur dy javë gjendje të jashtëzakonshme në kryeqytet dhe sigurinë po e mirëmban ushtria.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore