Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shpërthimi në Bejrut, NASA tregon pamjet e shkatërrimit nga hapësira

Shpërthimi në Bejrut, NASA tregon pamjet e shkatërrimit nga

NASA ka treguar shkallën e dëmtimit në Bejrut të shkaktuar nga shpërthimi i 4 gushtit. Në bashkëpunim me Observatorin e Tokës në Singapor, agjencia hapësinore përdorte të dhënat e radarit të hapjes sintetike (SAR) me bazë satelitore.

SAR i përket familjes së radarëve të imazheve dhe përdoret për vëzhgime në distancë. Të dhënat në thelb paraqesin ndryshime në sipërfaqen e tokës para dhe pas një ngjarjeje, siç është një tërmet.

Harta tregon piksel me ngjyra të ndryshme – sipas NASA-s, çdo piksel paraqet një sipërfaqe prej 30 metrash. Pikselat e kuq të errët në zonën e portit tregojnë dëmtimin më të rëndë.

Pikselat portokalli paraqesin dëme të mesme, ndërsa pikselat e verdhë më të lehta.

Harta përmban të dhëna të modifikuara të Copernicus Sentinel të përpunuara nga ESA (Agjensia Evropiane e Hapësirës)

Shpërthimi në Bejrut, NASA tregon pamjet e shkatërrimit nga

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore