Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shpërthimi i Libanit trondit bursën e arit

Shpërthimi i Libanit trondit bursën e arit

Çmimi i arit është rritur me një rekord të lartë mes një ekonomie globale të dobët dhe dobësimit të dollarit amerikan.

Një shpërthim masiv që tronditi kryeqytetin libanez të Bejrutit, që vrau rreth 100 njerëz dhe plagosi me mijëra, me siguri ka shtuar shkëlqimin e arit me mbi 2020 dollarë, tha banka japoneze Mizuho në një shënim të parë në CNBC.

Pikëpamja e Mizuho u mbështet nga Stephen Innes, shefi strategjik i tregut global në AxiCorp, i cili ia atribuoi shpërthimit, rritjes së korrelacionit të arit me çmimin e naftës.

“Ari kapi 2000 dollarë gjatë natës dhe pati jnë përshpejtim të rritjes së çmimit,” shkroi ai.

Çmimi i arit është rritur me mbi 30% dhe ka kapërcyer pragun domethënës prej 2000 dollarësh pasi investitorët shfaqën munesë besimi në investime të tjera.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore