Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shpërthimi i Covid, Greqia trefishon policët në Mykonos për të kontrolluar lokalet dhe festat shfrenuara

Shpërthimi i Covid, Greqia trefishon policët në Mykonos për

Greqia ka filluar të vendosë njësitë e policisë në pikat e nxehta të ishujve të pushimit ndërsa sezoni i turizmit të vendit po përballet me rritje të turistëve mes një përhapjeje shqetësuese të varianteve të koronavirusit.

Autoritetet u përpoqën të forcojnë praninë e policisë në ishujt ku bëhen festimet si Mykonos dhe Ios, pasi shqetësimet janë rritur mbi sipërmarrësit vendas që nuk respektojnë masat shëndetësore që synojnë frenimin e pandemisë.

“Varianti Delta do të thotë që çdo vend do përballet me valën e katërt tani dhe jo siç pritej në nëntor," tha ministri grek i turizmit Haris Theoharis për The Guardian.

“Ndërsa hotelet dhe vendet e tipit familjar po zbatojnë protokollet me zell, ka më shumë bllokime sesa do të dëshironim të shihnim në bare, veçanërisht në mesin e turmës më të re në moshë ... kështu që ne po përpiqemi të sigurojmë ruajtjen e një ekuilibri”.

Vetëm në Mykonos janë dërguar  186 policë nga 56 të vendosur atje këtë herë vitin e kaluar.

Të enjten, 30 policë shtesë, të mbështetur nga zyrtarë të sigurisë dhe agjentë të fshehtë, u dërguan në Ios, ishulli cikladik 11 kilometra i popullarizuar me turistët më të rinj të tërhequr në baret, diskotekat dhe rok-klubet e tij.

Zëvendësministri grek i mbrojtjes civile, Nikos Hardalias, tha se Mykonos dhe Ios ishin "një hap" larg autoriteteve që vendosin kufizime të mëtejshme dhe se situata në ishujt Zakynthos, Tinos, Lefkada, Santorini, Paros dhe Rhodes ishte gjithashtu shqetësuese. Turizmi përbën pothuajse 25% të PBB -së greke me një nga pesë vende pune të varura nga ky sektor.

Në qershor Banka e Greqisë parashikoi se do të duheshin dy deri në tre vjet që udhëtimet dhe shpenzimet të ktheheshin në nivelet para pandemisë, duke thënë se të ardhurat për këtë vit nuk kishin gjasa të tejkalonin 40% të atyre në vitin 2019 kur të ardhurat e industrisë arritën një nivel të lartë të të gjitha kohërave prej 18 miliardë eurosh.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore