Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"I hapur për 20-vjeçare dhe strip poker"/ Guvernatori i New York akuzohet për ngacmim seksual

"I hapur për 20-vjeçare dhe strip poker"/ Guvernatori i

Guvernatori i Shtetit të New York-ut Andrew Cuomo u akuzua për ngacmim seksual nga një ish-punonjëse e dytë. 25-vjeçarja Charlotte Bennett i tha The New York Times se pranverën e kaluar politikani 63-vjeçar i tha asaj se ishte i hapur për të dalë me gra në të 20-at e tij dhe e pyeti atë nëse, sipas mendimit të saj, ndryshonte mosha në një marrëdhënie.

"E kuptova që guvernatori donte të shkonte në shtrat me mua dhe ndjehesha e tmerruar, në një situatë të pakëndshme dhe e frikësuar", tha Bennett, duke e bërë të qartë se Cuomo nuk u përpoq kurrë ta prekte.

Gruaja më pas foli me shefin e stafit të Cuomo dhe arriti të zhvendosej në një zyrë tjetër në një ndërtesë tjetër, në të cilën, sicc shpjegoi, ajo ishte ndjerë rehat dhe për këtë arsye  vendosi të mos paraqiste një ankesë apo kallëzim.

Në një shënim në rrjetet sociale, Cuomo tha se "ai kurrë nuk bëri përparime në zonjën Bennett ose kurrë kishte qëllim të vepronte në ndonjë mënyrë që ishte e papërshtatshme" por, përkundrazi, ai donte t'i shprehte mbështetje për Bennett, i cile i kishte thënë se kishte qenë një viktimë e një sulmi seksual në të kaluarën.

Guvernatori më pas bëri thirrje për një "shqyrtim të paanshëm, të plotë dhe të plotë të këtyre akuzave" të kryer nga një ish-gjykatës federal. "Unë u kërkoj të gjithë banorëve të Nju Jorkut që të presin për përfundimet e hetimit në mënyrë që ata të dinë faktet para se të bëjnë ndonjë gjykim," shtoi Cuomo, që ushtron mandatin e tretë, i cili skadon në fund të 2022.

Në çdo rast, ky është një dëmtim i mëtejshëm i imazhit për guvernatorin e New York-ut, i cili ishte bërë shumë popullor për shkak të menaxhimit të pandemisë dhe më pas përfundoi në mes të kritikave të forta pas zbulimeve rreth menaxhimit të tij të diskutueshëm të shpërthimeve resteve në shtëpitë e pleqve, azilit.

Të mërkurën, Cuomo u akuzua gjithashtu për ngacmim nga ish-këshilltarja Lindsey Boylan, e cila në faqen blog të sajin shkruajti se kishte qenë objekt i vëmendjes së padëshiruar nga 2015 në 2018.

36-vjeçarja tha se guvernatori i kishte dhënë asaj një puthje në buzë. I kishte propozuar të luante poker strip (me zhveshje) dhe i preku pjesën e poshtme të shpinës, krahët dhe këmbët. Cuomo reagoi duke i quajtur akuzat "thjesht të rreme".

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio, i cili ka pasur dallime të forta me Cuomo rreth trajtimit të pandemisë, është bashkuar me korin e politikanëve që po bëjnë thirrje për një hetim mbi pretendimet kundër guvernatorit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore