Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shkencëtarët zbulojnë pse koronavirusi ndikon në humbjen e nuhatjes

Shkencëtarët zbulojnë pse koronavirusi ndikon në humbjen e

Shkencëtarët kanë zbuluar pse koronavirusi ndikon që disa pacientë të humbin nuhatjen. Humbja e përkohshme e erës, ose anosmia, është një nga shenjat paralajmëruese të hershme dhe të raportuara më shpesh te personat e prekur me COVID-19.

Studimet sugjerojnë se simptoma “shkatërruese” parashikon më mirë sëmundjen sesa simptomat e tjera të njohura, siç janë ethet ose kolla.

Por, arsyeja kryesore e humbjes nuhatjes te pacientët koronavirus ka qenë e paqartë, së paku deri më tani.

Studiuesit në Shkollën Mjekësore të Harvardit në Shtetet e Bashkuara kanë identifikuar se cilat lloje qelizash për nuhatje janë më të prekshme ndaj infeksionit SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19.

Ata u befasuan kur kuptuan se neuronet shqisore, të cilat zbulojnë dhe transmetojnë ndjenjën e nuhatjes në tru, nuk janë të prekshme nga sëmundja. Në vend të kësaj, studimi i tyre zbuloi se sulmon qelizat që mbështesin neuronet e ndjeshme të nuhatjes.

Mjeku Sandeep Robert Datta, profesor i neurologjisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe bashkautor i studimit, tha se ky ishte një konstatim pozitiv sepse sugjeron që shumica e rasteve me COVID-19, nuk ka të ngjarë të shkaktojnë humbje të përhershme të nuhatjes.

 “Gjetjet tona tregojnë se koronavirusi ndryshon ndjenjën e aromës te pacientët jo duke infektuar drejtpërdrejt neuronet, por duke ndikuar në funksionin e qelizave mbështetëse. Unë mendoj se është një lajm i mirë, sepse pasi të largohet infeksioni, neuronet e erës nuk duhet të zëvendësohen ose të rindërtohen nga e para. Ne kemi nevojë për më shumë të dhëna dhe një kuptim më të mirë të mekanizmave themelorë për të konfirmuar këtë përfundim”, tha ai.

Shumica e pacientëve me COVID-19 përjetojnë njëfarë niveli të anosmia, por shpesh kjo është e përkohshme.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore