Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

SHBA mund të rrëzojë balonën kineze që i ka "pushtuar" qiellin, por cilësohet si diçka mjaft e rrezikshme!

SHBA mund të rrëzojë balonën kineze që i ka

Disa politikanë po kërkojnë që Pentagoni të rrëzojë balonën kineze që ka pushtuar qiejt e Amerikës, por ekspertët e sigurisë i thanë “NBC News” të premten se kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Shtetet e Bashkuara kanë në arsenalin e tyre raketa të afta për të zhdukur balonën edhe në një lartësi prej 60,000 këmbësh, por rrënojat në rënie mund të përbëjë rrezik për njerëzit në tokë, thanë ata. Joshua Fitt, një ekspert i sigurisë në Qendrën për një Siguri të Re Amerikane, një institut me bazë në Uashington D.C, tha për mediat:

Duhet të shikoni edhe optikën. Po sikur të humbisnim? Është ende një objektiv i ndërlikuar. Dhe nuk është aq e lehtë të lëshosh një tullumbace si kjo sa mund ta presësh.

Brynn Tannehill, një analist në “Rand Corp”, ishte dakord. Përdorimi i një rakete për të rrëzuar balonën është një propozim i rrezikshëm sepse shumica e armëve të disponueshme, duke përfshirë raketat e avancuara ajër-ajër me rreze të mesme (AMRAAM) dhe raketat tokë-ajër, zakonisht nuk përdoren në objekte në lartësi kaq të largëta.

Këto janë sisteme të shkëlqyera armësh të dizajnuara për qëllime të nivelit të lartë, por balonat nuk ishin kurrë pjesë e këtij qëllimi. Patriotët dhe AMRAAM-ët janë si Lamborghini apo Ferrari. Super të nivelit të lartë, super të shtrenjtë, por ju nuk do t’i merrnit asnjërin prej tyre në një miting jashtë rrugës.

Qeveria kineze ka shprehur keqardhje për incidentin dhe këmbënguli se balona ishte për kërkime civile dhe kishte devijuar shumë nga kursi i planifikuar. Por zëdhënësi i Pentagonit, gjenerali Pat Ryder, tha se Departamenti i Mbrojtjes ka besim se balona, e cila ka fluturuar në drejtim të lindjes në të gjithë SHBA-në kontinentale në një lartësi prej 60,000 këmbësh, po bënte vëzhgim. Megjithatë, ushtria amerikane nuk ka bërë asnjë lëvizje për ta rrëzuar atë nga qielli, sepse, ndër të tjera, rënia e mbeturinave përbën një rrezik për njerëzit në tokë, një shqetësim që i është transmetuar presidentit Joe Biden.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore