Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

SHBA dhe Rusia takohen sërish në Gjenevë, palët "ulin armët"

SHBA dhe Rusia takohen sërish në Gjenevë, palët "ulin

SHBA dhe Rusia thanë të Mërkurën se kishin bisedime të ngjashme konkrete dhe thelbësore në Gjenevë në përpjekjen e tyre të dytë në po aq muaj për të sjellë stabilitet në një marrëdhënie të tensionuar

Bisedimet me dyer të mbyllura ishin një vazhdim i samitit të qershorit, i mbajtur gjithashtu në qendrën diplomatike zvicerane, midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit amerikan Joe Biden, të cilët të dy përshkruan takimin e tyre të parë si produktiv pavarësisht tensioneve të rritura në fronte të shumta.

Zëvendëssekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman dhe zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov folën kryesisht për kontrollin e armëve - një zonë ku Biden ka treguar gatishmërinë për t'u angazhuar me Rusinë - dhe ranë dakord të takohen përsëri në shtator.

"Sa i përket rezultatit të takimit, unë do ta quaja atë me "këmbë në tokë", shumë profesional, shumë i fokusuar," u tha Ryabkov gazetarëve, siç citohet nga agjencitë ruse të lajmeve.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se diskutimet ishin "profesionale dhe thelbësore".

"Ne mbetemi të përkushtuar, edhe në kohë tensionesh, për të siguruar parashikueshmëri dhe zvogëluar rrezikun e konfliktit të armatosur dhe kërcënimit të luftës bërthamore," tha ai në një deklaratë.

Zyrtarët amerikanë do të informojnë aleatët e NATO -s mbi diskutimet gjatë një vizite të enjten në Bruksel, tha ai. Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit i përshkroi bisedimet e së Mërkurës si "shumë të gjera" sesa specifike, por tha se grupet e punës do të takohen për të vlerësuar fushat për përparim. "Ky dialog i përkiste vërtet çështjeve që lidhen ose krijojnë kërcënimin e përdorimit të mundshëm të armëve bërthamore në një krizë ose konflikt, ose që kërcënojnë të destabilizojnë marrëdhëniet dypalëshe," u tha zyrtari gazetarëve.

Ryabkov më herët tha se bisedimet do t'i lejonin Rusisë të "kuptonte se sa serioze është mendësia e kolegëve tanë amerikanë në drejtim të krijimit të një dialogu të koncentruar, energjik në stabilitetin strategjik". Por ai shtoi: "Unë nuk do të ngre steken e asaj që pritet nga rezultatet e bisedimeve"

Menjëherë pas marrjes së detyrës, administrata e Biden zgjati traktatin e ri START me Rusinë për reduktimin e arsenaleve bërthamore, edhe pse premtoi të rrisë presionin mbi Moskën në zona të tjera.

Ka tensione në fronte të shumta midis dy kombeve, me Uashingtonin që fajëson Moskën për një valë sulmesh kibernetike, për të cilat Rusia mohon çdo përgjegjësi.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore