Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

SHBA armatos Hungarinë, Viktor Orban blen 1 miliard dollarë raketa amerikane

SHBA armatos Hungarinë,  Viktor Orban blen 1 miliard dollarë raketa

Hungaria ka nënshkruar një deklaratë të synimit për të blerë raketa të mbrojtjes ajrore nga Shtetet e Bashkuara për rreth 1 miliard dollarë.

Ambasada e SHBA në Budapest e përshkroi marrëveshjen si “prokurimi më i madh i mbrojtjes hungareze nga SHBA deri më sot”.

Ministria e Mbrojtjes së Hungarisë, një anëtar i NATO-s që nga viti 1999, deklaroi se marrëveshja përfshin blerjen e raketave ajër-ajër dhe tokë-ajër.

Vitin e kaluar, kryeministri Viktor Orban zbuloi planet e qeverisë për të blerë armë amerikane dhe shtoi se “ndërtimi i një ushtrie moderne hungareze është duke u zhvilluar”.

Qeveria e Orban ka rritur shpenzimet vjetore të mbrojtjes që nga viti 2015, pas shkurtimeve të mprehta të shpenzimeve në vitet pas Krizës Ekonomike Botërore të vitit 2008.

Në vitin 2014, anëtarët e NATO-s ranë dakord të rritnin gradualisht shpenzimet e mbrojtjes, në mënyrë që të arrinte nivelin e dy për qind të produktit të brendshëm bruto (GDP) në secilin vend deri në vitin 2024.

Në buxhetin për vitin 2021, Hungaria ka parashikuar deri në 778 miliardë forinte (rreth 2.25 miliardë euro) për mbrojtje, që është rreth 1.66 për qind e GDP-së.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore