Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

“Sekretet”, për çfarë mund të akuzohet Donald Trump

“Sekretet”, për çfarë mund të akuzohet Donald

Pas bastisjes së vilës së Donald Trump në Mar a Lago, duket se SHBA është përfshirë në një krizë të fortë politike.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump mund të ndiqet penalisht dhe të burgoset për marrjen e dokumenteve zyrtare nga Shtëpia e Bardhë në pronën e tij Mar-a-Lago në Florida, duke përfshirë disa që janë të klasifikuara.

Urdhri i kërkimit në Mar-a-Lago i FBI-së i lëshuar të premten nga Departamenti i Drejtësisë zbulon se Trump është nën hetim për tre shkelje të mundshme të ligjit: fshehjen, shkatërrimin ose heqjen e dokumenteve; pengimi i drejtësisë, duke përfshirë shkatërrimin, ndryshimin ose falsifikimin e dokumenteve në hetimet federale; dhe shkelje të mundshme të ligjeve të spiunazhit, të cilat mund të përfshijnë refuzimin e dorëzimit të dokumenteve të rëndësishme për sigurinë kombëtare kur kërkohet dhe transferimin ose humbjen e një informacioni të tillë.

Agjentët e FBI-së që kontrolluan Mar-a-Lago sekuestruan 11 grupe dokumentesh të klasifikuara, duke përfshirë disa të klasifikuara si top sekret, sipas dokumenteve të lëshuara të premten në një gjykatë federale në Florida.

Agjentët kërkuan gjithashtu dokumente në lidhje me armët bërthamore, raportoi të enjten Ëashington Post.

Të premten, Trump njoftoi në platformën e tij Truth Social se “çështja e armëve bërthamore është një ‘mashtrim’”. Ai theksoi se bashkëpunon me autoritetet dhe e cilësoi “kërkimin” si hakmarrje të papërshtatshme politike.

E drejta për konfiskimin e dokumenteve

Urdhri u dha prokurorëve të drejtën për të sekuestruar dokumente që përmbajnë prova për shkelje të tre ligjeve.

Shumë nga dokumentet e sekuestruara ishin të klasifikuara, por të tre ligjet kanë të bëjnë me trajtimin e pahijshëm të dokumenteve të qeverisë federale, pavarësisht nëse ato janë të klasifikuara apo jo.

Ato ndalojnë posedimin e paautorizuar të informacionit thelbësor për mbrojtjen kombëtare, pavarësisht nëse dokumentet janë të klasifikuara apo jo. Dënimi është deri në 10 vjet burg për çdo shkelje të ligjit.

Është e paligjshme dhe fshehja ose asgjësimi i dokumenteve zyrtare të SHBA-së, i dënueshëm deri në 20 vjet burg.

Ligji federal ndalon heqjen e qëllimshme të dokumenteve të klasifikuara në një vend të paautorizuar.

Trump nënshkroi amendamentin e ligjit

Në vitin 2018, Trump nënshkroi një amendament të ligjit që penalizon trajtimin e pahijshëm të dokumenteve të klasifikuara dhe rrit dënimin maksimal me burg për ata që janë dënuar për këtë nga një në pesë vjet pasi ai kritikoi kandidaten demokrate presidenciale Hillary Clinton për përdorimin e një serveri privat të e-mailit për informacione të ndjeshme gjatë kohës që ishte Sekretare e Shtetit.

Mbetet për t’u parë se çfarë pasojash afatgjata do të ketë sekuestrimi i dokumentave për Trump politikisht ose në zgjedhjet afatmesme të nëntorit.

Një sondazh i YouGov më 9 gusht, një ditë pas bastisjes, zbuloi se 62 për qind e amerikanëve mendonin se mbajtja e dokumenteve të klasifikuara nga Trump ishte një “problem shumë i madh” (45 për qind) ose “disi problem” (17 për qind).

Por opinioni publik për Trump varet shumë nga partia që mbështesin të anketuarit. I njëjti sondazh zbuloi se 76 përqind e demokratëve i shohin veprimet e Trump si një shkelje të konsiderueshme të ligjit, krahasuar me vetëm 12 përqind të republikanëve dhe 44 përqind të të pavarurve.

Një sondazh i 10 gushtit i Morning Consult për Politico konfirmoi këtë ndarje, duke gjetur se 81 përqind e votuesve të regjistruar demokratë besonin se kërkimi ishte i bazuar në mënyrë legjitime në prova se Trump kishte kryer një krim, krahasuar me vetëm 16 përqind të republikanëve të regjistruar.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore