Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Samiti i BE, kryeministrja serbe: Vuçiç duhet të marrë pjesë, duhet të përballet me hipokrizinë

Samiti i BE, kryeministrja serbe: Vuçiç duhet të marrë

Kryeministrja serbe Ana Brnabiç tha se presidenti serb Aleksandar Vuçiç nuk ka marrë ende një vendim për të shkuar në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë, por ajo mendon se është e rëndësishme të shkohet atje, sepse askush nuk ka kredibilitet dhe nuk mund të përballet me hipokrizi.

“Si qenie njerëzore e kuptoj dilemën që ka Vuçiç”, tha kryeministrja mbrëmë në një “Hit Tweet” në TV Pink dhe shtoi se shpesh pyet veten se si një person ka nerva, tolerancë dhe durim si Aleksandri. Vuçiç në këtë mënyrë të luftojë dhe të fitojë disa gjëra për Serbinë dhe serbët në Kosovë e Metohi”.

Brnabiç përkujtoi se presidenti Vuçiç, pas vendimit të kryeministrit të institucioneve të përkohshme të Prishtinës, Albin Kurti, për emërimin e Nenad Rashiçit, i cili gëzon më pak se 0.2 për qind të mbështetjes së serbëve në Kosovë dhe Metohi, në mënyrë jokushtetuese dhe në kundërshtim me Marrëveshja e Brukselit, si ministre për Komunitetet dhe reagimet e buta të BE-së, tha se nuk do të udhëtojë në Tiranë për Samitin që fillon më 6 dhjetor.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore