Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Rusisë i soset durimi, kërcënon Ukrainën: Lufta do jetë fillimi i fundit tuaj!

Rusisë i soset durimi, kërcënon Ukrainën: Lufta do jetë

Pasi Ukraina ngriti alarmin për grumbullimin e forcave të armatosura në kufirin me Rusinë, ka ardhur reagimi i Kremlinit.

Përmes një zyrtari të lartë të Kremlinit, është paralajmëruar një luftë për Ukrainën, e cila shihet si fillimi i fundit të tyre. Dmitry Kozak zyrtari i lartë në Rusi, tha se Rusia pas kërcënimit të Ukrainës, do të jetë i detyruar të mbrojë qytetarët në lindje të Ukrainës që është në kufi me Rusinë.

Lufta është midis forcave qeveritare dhe separatistëve në rajonin lindor të Ukrainës Donbass. Ukraina thotë se separatistët janë duke e shkelur në mënyrë të vazhdueshme armëpushimin e arritur në korrik të vitit të kaluar dhe po e akuzon Rusinë për grumbullimin e forcave ushtarake afër kufirit, por kjo është mohuar nga Kremlini.

"Nisja e veprimeve ushtarake do të shënojnë fillimin e fundit të Ukrainës," tha Dmitry Kozak.

Ndërkohë gjatë javës së kaluar, ministri rus për Punë të Jashtme, Sergei Lavrov u shpreh se çdo përpjekje për luftë nga ana e Ukrainës, do të sjellë shkatërrimin e këtij shteti. Moska dhe Kievi kohëve të fundit kanë shkëmbyer akuza me njëra-tjetrën rreth rritjes së tensioneve në konfliktin mes forcave qeveritare ukrainase dhe separatistëve të përkrahur nga Rusia.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore