Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Rusia paralajmëron Biden, Sputnik: Putini është i qartë kur flitet për vijat e kuqe

Rusia paralajmëron Biden, Sputnik: Putini është i qartë kur

Presidenti rus Vladimir Putin po udhëton në Zvicër të Mërkurën për t'u takuar me homologun e tij të SHBA Joe Biden për bisedime dypalëshe. Ky do të jetë takimi i tyre i parë që kur Biden mori Shtëpinë e Bardhë.

Kremlini, sipas Sputnik, nuk i ka pritur mirë deklaratat e lëshuara për t’i treguar vendin Rusisë, duke theksuar se këto nuk i shërbejnë klimës së takimit mes dy presidentëve.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se deklaratat që vijnë nga SHBA rreth një domosdoshmërie për të frenuar Rusinë përpara takimit Biden-Putin në Gjenevë "nuk e lehtësojnë atmosferën e përgjithshme".

“Ka akoma qëndrime që favorizojnë nevojën për të folur me Moskën përmes përmbajtjes, përmes presionit, etj. Të gjithë i dëgjojmë fjalët që Moska do të duhet të paguajë për këtë, për atë. Kjo, sigurisht, nuk e lehtëson atmosferën e përgjithshme, por përsëri e përsëris: në fund të fundit, të dy palët kanë synimin të flasin, si Presidenti Putin dhe Presidenti Biden, "tha zëdhënësi.

Putini është "gjithmonë i qartë" kur bëhet fjalë për "përshkrimin e vijave të kuqe për Rusinë", shtoi ai.

Ndërkohë, Peskov argumentoi se ka një shenjë pozitive në retorikën amerikane që bën thirrje për një dialog me Rusinë, i cili do të merret parasysh nga Presidenti Putin.

Duke u përballur me çështjen e Ukrainës, një temë që pritet të ngrihet nga dy presidentë gjatë bisedimeve të tyre bilaterale, zëdhënësi vuri në dukje se deklarata e Biden rreth mundësisë së anëtarësimit të Ukrainës në NATO do të merret parasysh nga Moska.

"Ky është një element i ri. Asnjë deklaratë e tillë nuk është bërë më parë. Sigurisht, në Moskë, ne i kemi kushtuar vëmendje të plotë. Unë nuk kam asnjë dyshim se, nëse është e nevojshme, Presidenti do të përshkruajë qartë pozicionin tonë," shtoi Peskov.

Putini dhe Biden do të takohen në Villa La Grange, afër Liqenit të Gjenevës në pasdite për të biseduar rreth stabilitetit strategjik, krimit kibernetik, pandemisë COVID dhe një sërë çështjesh të tjera. Kontrolli i armëve pritet të jetë gjithashtu një nga temat e diskutuara nga dy presidentët, por përmbajtja e këtyre diskutimeve "shkon përtej kornizës së marrëdhënieve dypalëshe", tha Peskov për Channel One Russia.

"Stabiliteti strategjik vlen për të gjithë botën," tha zëdhënësi. "Po, traktati i “Neë Start” u zgjerua, ishte një vendim politik i administratës së Biden. Ky është një fakt pozitiv. Por koha po mbaron ... dhe negociatat duhet të fillojnë urgjentisht. Këto do të jenë negociata të vështira, shumë komplekse , "sipas Peskov.

Në precedencë Putin argumentoi se marrëdhëniet midis dy vendeve kanë arritur "një pikë të ulët".

Sipas Kremlinit, koha për bisedimet e Putinit dhe Biden nuk do të jetë e kufizuar, pasi është mjaft e vështirë të vendosësh të gjitha çështjet në 5 orë negociata. Ata madje mund të kenë një takim “ballë për ballë”, nëse e shohin të nevojshme, zbuloi zëdhënësi. Gjithsesi dy presidentët nuk kanë parashikuar një konferencë të përbashkët shtypi pas takimit, që pritet të zgjasë 5 orë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore