Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

RRËQETHËSE/ Tërmeti shkatërrues në Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojat 11-vjeçari (VIDEO)

RRËQETHËSE/ Tërmeti shkatërrues në Turqi, nxirret i

Rajonet Lindore, Juglindore, Mesdheut, Anadollit Qendror dhe Detit të Zi të Turqisë u tronditën nga një tërmet me magnitudë 7.4 ballë me qendër në lagjen Pazarc?k të Kahramanmara?. Ndërsa ata që u zgjuan nga tërmeti në gjumë u larguan në rrugë në panik dhe frikë, ndërtesat në shumë provinca u shkatërruan. 

Ekipet shkuan në zonat e rrënojave dhe filluan një operacion kërkim-shpëtimi. Falë tyre 4 fëmijët u shpëtuan nga qytetarët brenda 3 orësh. Gjatë shpëtimit, si viktimat e tërmetit, ashtu edhe qytetarët që i shpëtuan nuk i mbajtën dot lotët. Nga ana tjetër, një djalë tjetër 11-vjeçar u shpëtua nga rrënojat e ndërtesës së shkatërruar në Dijarbak?r.

 

Pas tërmetit që preku gjysmën e vendit, lajme për shkatërrim erdhën nga shumë krahina. Disa ndërtesa në provincat Kahramanmara?, Gaziantep, Diyarbak?r, Malatya, ?anl?urfa, Ad?yaman, Hatay, Adana dhe Osmaniye u shkatërruan. Me të mbërritur në rrënojat e ndërtesave të shembura, ekipet nisën një operacion kërkim-shpëtimi. Të plagosurit, të cilët janë nxjerrë nga rrënojat e godinave, janë dërguar në spital.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore