Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Rritja e çmimit të energjisë, Europa po i rikthehet qymyrit

Rritja e çmimit të energjisë, Europa po i rikthehet qymyrit

Rritja e çmimeve të gazit me shumicë po inkurajon më shumë kompani dhe vende që t’u rikthehen qymyrit për të prodhuar energji elektrike.

Megjithëse edhe çmimet e qymyrit janë rritur gjithashtu muajt e fundit, ato kanë penguar rritjen e çmimeve të gazit, duke bërë që kostot afatshkurtra të ndryshojnë në favor të përdorimit të qymyrit.

Çmimet e qymyrit janë dyfishuar në krahasim me vitin e kaluar, ndërsa çmimet e gazit janë rritur me katër herë më shumë në krahasim me muajt e parë të këtij viti.

Vendimet e marra nga kompani dhe vende në Gjermani, Bullgari, Poloni dhe Holandë konsiderohen si një hap pas në politikat kundër ndryshimeve klimatike. Por, ato justifikohen me krizën aktuale dhe këto vende thonë se janë të përkohshme.

Ndërkohë, Franca kërkon që mes burimeve energjitike të pastra të përfshihet edhe ajo bërthamore, një ndryshim që do të përfitonte stimuj financiarë nga Bashkimi Europian dhe nxiste këtë sektor të zhvillohej.

Franca është mes vendeve të BE që kanë më shumë centralë bërthamorë për prodhim energjie.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore