Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Rriten tensionet Kinë-Britani / Parlamenti britanik refuzon Ambasadorin kinez

Rriten tensionet Kinë-Britani / Parlamenti britanik refuzon Ambasadorin

Ambasadorit të Kinës në Mbretërinë e Bashkuar i është thënë se nuk mund të marrë pjesë në Parlament ndërsa sanksionet mbeten në fuqi kundër një numri deputetësh britanikë.

Zheng Zeguang do të merrte pjesë në një pritje të Dhomës së Përfaqësuesve, e organizuar nga grupi i partive të miqësisë Britani-Kinë.

Por pas protestave, Kryetarja Sir Lindsay Hoyle dhe Lord McFall e përjashtuan mundësinë e pjesëmarres së tij.

Ambasada kineze tha se ishte një vendim "i neveritshëm dhe frikacak", që do të dëmtonte interesat e të dyja vendeve.

Ndalimi, i cili u raportua për herë të parë nga Daily Telegraph, vjen në një kohë kur tensionet mes dy vendeve janë të larta.

Në mars, Kina vendosi ndalime udhëtimi dhe ngrirje të aseteve për pesë deputetë dhe dy bashkëpunëtorë të tyre, të cilët i akuzoi për përhapjen e lajmeve të rreme për Kinën.

Kjo ishte në përgjigje të vendimit të Mbretërisë së Bashkuar për të vendosur sanksionet e saj të para kundër zyrtarëve kinezë për shkelje të të drejtave të njeriut ndaj ujgurëve.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore