Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Rriten TENSIONET/ Erdogani thirrje Greqisë: Çmilitarizoni ishujt tani, s'do të qëndrojmë duarkryq

Rriten TENSIONET/ Erdogani thirrje Greqisë: Çmilitarizoni ishujt

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan insistoi sërish në retorikën e tij për çmilitarizimin e ishujve grek në Egje.

Në një intervistë pas përfundimit të takimit të Këshillit Kombëtar të Sigurisë Turke, për televizionin CNN Turk dhe Kanal D, Erdogani tha se SHBA nuk i trajton njësoj vendet anëtare të NATO-s.

Ndonëse Greqia dhe Turqia janë pjesë e NATO-s, Turqia po trajtohet padrejtësisht nga SHBA, theksoi Erdogan.

“SHBA-të nuk po i trajtojnë vendet e NATO-s në mënyrë të drejtë. Si Greqia ashtu edhe Turqia janë anëtarë të Aleancës. Jemi në top 5 të NATO-s. Jemi në një pozicion shumë të rëndësishëm. Është e papranueshme që SHBA të dërgojë kaq shumë armë, automjete dhe pajisje në ishuj grekë”, ka thënë Erdogan.

“Ata duhet të çmilitarizojnë ishujt tani. Greqia nuk duhet të joshet nga SHBA-të. SHBA-të nuk janë të lidhura me Lozanën. Ne i kemi bërë paralajmërimet e nevojshme SHBA-së dhe Greqisë përmes Ministrisë së Jashtme. SHBA nuk do të gjejë një aleat si Turqia. Ishujt janë një zonë e çmilitarizuar. Ata duhet të çmilitarizojnë ishujt tani. Sipas Traktatit të Lozanës, këta ishuj kanë një status të veçantë. Ne presim që SHBA-ja të mos e tërheqë Greqinë poshtë. Për këtë bëhet fjalë në njoftimin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare. ShBA-ja ose injorimi ose inkurajimi i Greqisë për të kërcënuar paqen dhe stabilitetin po çon në një garë armësh. Ne do të ndalemi; Ne do t’i ndërmarrim këto hapa. Ne kemi rreth 40,000 trupa atje. Militarizimi nuk do të mbetet pa përgjigje,” tha presidenti turk.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore