Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë destinacioni më i mirë për pushime në Evropë

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë

Duket se Greqia është destinacioni më i mirë për pushime në Evropë në këtë periudhë pandemie. Kjo për arsyen se Greqia ka punuar shumë për të përshtatur ofertën e saj të turizmit në një epokë infeksioni. Për momentin kjo duket se po largohet, edhe pse një valë e dytë e infeksioneve kërcënon destinacionet e tjera evropiane.

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë

Falënderimet pjesërisht shkojnë për faktin se deri tani ka patur pak raste dhe të vizitosh disa pjesë të Greqisë në këto momente, është pothuajse si të vizitosh një vend ku Covid-19 nuk ka ekzistuar kurrë.

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë

Ekzistojnë gjithashtu disa masa paraprake sigurie, por plazhet e bukura të zbrazëta, detet e kristalta e të kthjellëta dhe tavernat ujore, janë të gjitha që shërbejnë akoma për 100 për qind relaksim autentik grek.

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë

Jo të gjithë mund të vizitojnë Greqinë për momentin. Ajo ka hapur kufijtë e saj vetëm për pushuesit nga vendet e Bashkimit Europian dhe një pjesë të vogël të kombeve të tjera, megjithëse zyrtarët kanë lënë të kuptohet se vizitorët e SHBA, mund të mirëpriten para se të kalojë sezoni veror.

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë

Gjithashtu është bërë e ditur se vizitorë duhet që të plotësojnë dokumentet para nisjes, duke dhënë detaje se ku do të qëndrojnë. Pas mbërritjes, ata i nënshtrohen testit të Covid-19 dhe nëse dikush nga pushuesit rezulton pozitiv, atëherë do të karantinoret 14 ditë.

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë

Greqia e pranon se udhëtarët mund të sjellin edhe infektime të reja, por duhet që të vijojë të pranojë pushues në mënyrë që të mbajë industrinë e saj të turizmit vitale për pjesën tjetër të verës.

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë

Hotelet dhe shtëpitë e pushimit janë duke bërë çmos që mysafirët të ndihen të sigurt. Janë marrë masat e nevojshme, personeli mban maskat e ndonjëherë edhe doreza.

Relaks në kohë pandemie/ Pse Greqia mund të jetë

Greqia ka rihapur gjashtë nga portet e saj, përfshirë atë të Pireut në Athinë, për anijet krocera, për të parën herë në sezonin e reduktuar turistik të këtij viti për shkak të koronavirusit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore