Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Qoftë në punë apo në gjumë"/ Organizatorët e Botërorit për vdekjen e punëtorëve: Është pjesë e jetës...

"Qoftë në punë apo në gjumë"/

Nasser Al Khater, shefi ekzekutiv i Kupës së Botës 2022 në Doha, ka folur për herë të parë në lidhje me akuzat për vdekjen e punëtorëve gjatë ndërtimit të stadiumeve për zhvillimin e eventit futbollistik.

Teksa konfirmoi vdekjen e punëtorit në një kantier stërvitor gjatë fazës së grupeve pa dhënë detaje, megjithatë reagimi i tij ishte shokues.

"Vdekja është një pjesë e natyrshme e jetës, qoftë në punë, qoftë në gjumë”, tha Khater, duke shprehur zhgënjim ndaj pyetjeve të gazetarëve në lidhje me raportin. “Jemi në mes të një Kupe Bote. Dhe ne kemi një Botëror të suksesshëm. Dhe kjo është diçka për të cilën dëshironi të flisni tani?' tha ai.

Punëtori u identifikua nga ekuipazhi në vend si Alex, një burrë nga Filipinet. Ai thuhet se ka rrëshqitur nga një platformë devijuese ndërsa po ecte pranë një piruni dhe ra në beton. Mjekët iu përgjigjën menjëherë, por Aleksi nuk mundi të shpëtonte.

Zyrtarët e Katarit thanë se kanë nisur një hetim për sigurinë në punë për vdekjen e tij, e cila ndodhi gjatë fazës së grupeve të Kupës së Botës.

The Athletic raportoi të mërkurën se punëtori filipinas ishte kontraktuar për të rregulluar dritat në një park makinash në Sealine Resort, vendi i stërvitjes së ekipit kombëtar saudit. Ai vdiq pasi ai 'rrëshqiti nga njëlartësi ndërsa po ecte pranë automjetit dhe ra me kokë në beton'.

Kjo është një tjetër vdekje tragjike që i shtohet trajtimit të zymtë të Katarit ndaj punëtorëve migrantë. Mendohet se mund të ketë deri në 6,500 emigrantë që kanë vdekur gjatë punës në infrastrukturën e Kupës së Botës në Katar.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore