Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Putin serenata me kompanitë italiane në mes të krizës me Ukrainën

Putin serenata me kompanitë italiane në mes të krizës me

Presidenti rus Vladimir Putin do të zhvillojë një video-telefonatë me njerëzit më të fuqishëm të biznesit italian të mërkurën, por lidhjet e forta korporative midis Rusisë dhe Italisë nuk do të thonë se Roma do të kundërshtojë sanksionet kundër Moskës, siç bëri pas pushtimit të Krimesë në 2014.

Lidhjet fitimprurëse tregtare midis Italisë dhe Rusisë ishin një faktor vendimtar në krizën e Ukrainës të viteve 2014-2015, kur Roma ishte në ballë të përpjekjeve diplomatike për të parandaluar sanksionet e ashpra të BE-së ndaj Rusisë.

Federica Mogherini veproi si  një pëllumb lajmëtar për Rusinë si ministre e jashtme italiane dhe më vonë si shefe e politikës së jashtme të BE-së. Diplomatët nga Polonia, Britania, Suedia dhe vendet baltike u sulmuan kundër një "Club Med" të vendeve të Evropës Jugore të udhëhequr nga Italia që kundërshtuan një linjë të ashpër ndaj Putinit.

Duke pasur parasysh atë histori të kundërshtimit italian ndaj sanksioneve, është logjike që Putini sheh një avantazh për t'i kushtuar kohë drejtuesve italianë në mes të bllokimit më serioz ushtarak në Evropë në vite, me rreth 100,000 trupa ruse të grumbulluara në kufirin ukrainas.

Video-telefonata online në orën 11:00 do të shfaqë 25 grupe industriale kryesore, duke përfshirë gjigantin e prodhimit të gomave Pirelli dhe kompaninë energjetike Enel. Takimi ishte planifikuar përpara përshkallëzimit në Ukrainë, theksuan organizatorët dhe pjesëmarrësit, por tensionet gjeopolitike dhe sanksionet e mundshme ekonomike kundër Rusisë sigurisht që do të shfaqen dukshëm duke pasur parasysh ekspozimin e Italisë ndaj Rusisë.

Ndryshimi me vitin 2014 – dhe sfida për Putinin – është se kryeministri italian Mario Draghi është një propozim i ndryshëm nga Matteo Renzi, i cili udhëhoqi Italinë pas pushtimit rus të Krimesë. Edhe pse Draghi ishte jashtëzakonisht i hapur muajin e kaluar në minimizimin e rreziqeve të një pushtimi rus të Ukrainës, ai ende i jep përparësi aleancës me Uashingtonin dhe vendin e Romës në NATO, sesa marrëdhëniet e mira me Kremlinin.

Putini e di se investimet e Italisë në Rusi janë kritike. Pirelli ka dy fabrika në Rusi, ndërsa gjiganti energjetik Eni gjithashtu ka investuar shumë në Rusi, duke mbajtur lidhje të ngushta me gjigantin rus të gazit Gazprom, i cili është partneri i tij në tubacionin e gazit Blue Stream që lidh Rusinë me Turqinë.

Bankat më të mëdha të Italisë, Intesa Sanpaolo dhe UniCredit, gjithashtu kanë një prani të gjerë. Një lobist me bazë në Bruksel vuri në dukje: "Kompanitë tona janë shumë të ekspozuara".

Që nga kohët e Luftës së Ftohtë, Italia ka pasur lidhje jashtëzakonisht të ngushta me Rusinë. Në vitet 1960, Fiat prodhoi makina në qytetin rus të Tolyatti, i ndikuar pas liderit komunist italian Palmiro Togliatti. Eni gjithashtu ka funksionuar atje që nga vitet 1960, ndërsa një fabrikë Pirelli mori çmimin e Urdhrit të Leninit të Bashkimit Sovjetik në të njëjtën dekadë.

"Midis vendeve evropiane, Italia është ndoshta më e afërta me Rusinë për lidhjet ekonomike dhe kulturore," vuri në dukje Aldo Ferrari, një ekspert i Rusisë në institutin e mendimit ISPI dhe profesor në Universitetin Ca' Foscari në Venecia.

Rusofilia arriti kulmin e saj nën udhëheqjen e Silvio Berlusconit - një mik i ngushtë i Putinit - dhe vazhdoi së fundmi me partitë anti-establishment: LEGA dhe, në një masë më të vogël, Lëvizjen 5 Yjet. Ferrari nuk mendon, megjithatë, se kjo kishte të njëjtën peshë diplomatike në 2022./ Gazeta ShqipDenonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore