Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Putin plan si Hitleri! Arratiset në Ameriken Latine po humbi në Ukrainë

Putin plan si Hitleri! Arratiset në Ameriken Latine po humbi në

Ashtu si diktatori i më i egër në histori, edhe Presidenti rus Vladimir Putin ka një plan për tu arratisur në Amerikën e Jugut nëse humbet luftën në Ukrainë.

Një ish zyrtar i lartë i Kremlinit tha se stafi i Putin filloi të punojë për një plan rezervë, pas nisjes së luftës , të quajtur jozyrtarisht "Arka e Noes", për ti mundësuar presidentit të arratisej. Abbas Gallyamov, ish-zëdhënës i Putinit, tha në një postim në Telegram se Putin ksihye gati tanimë planin ekstrem të emergjencës, në rast se Kremlini do të kërkojë kokën e tij për shkak të humbjeve në fushë betejë.

“Rrethimi i liderit nuk përjashtohet në rast se ai humbet luftën dhe pushtetin. Në këto kushte, Putindhe të duhet të evakuohet urgjentisht diku”, shtoi ai. Ish-krahu i djathë i presidentit gjithashtu se Putini fillimisht konsideroi një plan për t’i evakuuar në Kinë - por më vonë e hodhi poshtë idenë me arsyetimin se shanset për "bashkëpunim" nga kinezët do të ishin të pakta.


"Kinezët janë shumë përçmues ndaj të tjerëve, veçanërisht ndaj humbësve. Shpresa, siç është bërë e qartë, nuk është e mjaftueshme për ta," shkroi ai.

Edhe Adolf Hitler e ndjeu humbjen që po vinte disa muaj para përfundimit të luftë së Dytë Botërore dhe po ashtu hartoi një plan për t’u arratisur në Amerikën Latinë por që nuk mundi ta conte deri në fund për shkak të përparimit të shpejt të ushtrisë së kuqe. Argjentina dhe Venezuela janë tani ndër dy opsionet kryesore për arratisjen e Putinit, sipas Gallyamov. Oligarku rus Igor Sechin ka një marrëdhënie të mirë me presidentin autoritar venezuelian Nicolás Maduro. Komentet e Gallyamov vijnë mes raporteve të vazhdueshme se forcat e Moskës vazhdojnë të pësojnë disfata në fushën e betejës dhe të humbasin territor ndaj trupave ukrainase.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore